Zaczynamy odliczanie do biegu

Zaczynamy odliczanie do biegu

14.02.1831 r. to data, którą doskonale zna każdy mieszkaniec Stoczka Łukowskiego i miłośnik historii Polski. Tego dnia miała miejsce słynna bitwa pod Stoczkiem rozegrana pomiędzy wojskami Królestwa Polskiego dowodzonymi przez gen. Józefa Dwernickiego, a oddziałami rosyjskimi. Była to zwycięska potyczka dająca otuchę i nadzieję po wcześniejszych niepowodzeniach na innych frontach. Nadchodzący rok 2017 przyniesie 186 rocznicę tejże bitwy, której świętowanie rozpoczniemy XVII Ogólnopolskim Biegiem Ulicznym „Grzmią pod Stoczkiem Armaty”. Nie wszyscy wiedzą, ale nazwa biegu zapożyczona została z fragmentu Mazura Dwernickiego napisanego przez Wincentego Pola na cześć zwycięskich żołnierzy:
„Grzmią pod Stoczkiem armaty,
Błyszczą białe rabaty,
A Dwernicki na przedzie
Na Moskala sam jedzie…”

Wkrótce uruchamiamy zapisy do biegu na 10km. W tym roku po raz pierwszy będzie można zgłosić swój udział poprzez formularz elektroniczny:) Śledźcie informacje pojawiające się na naszej stronie fb.

Fotografia wykorzystana we wpisie przedstawia obraz pt. „Bitwa pod Stoczkiem” namalowany przez Jana Rossena w 1890r. Zdjęcie wykonane przez Macieja Szczepańczyka.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *